Łeba to miasto w którym nie można się nudzić. Dla entuzjastów poznawania historii miasta jest wiele miejsc do zwiedzania i oglądania.
Krzyż nawigacyjny
Metalowa, 16m konstrukcja. Stoi u podstawy łebskiego zachodniego falochronu. Postawiony we wrześniu 2001 r. poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy i tym, którzy nie powrócili z morza.
Wyrzutnia Rakiet - SPN
Od 1940 roku hitlerowski poligon rakietowy . Tutaj niemieccy naukowcy testowali rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Na terenie znajdują się: ekspozycja wykopanej 1,5 km od poligonu SPN rakiety ziemia – ziemia, zabudowania z okresu drugiej wojny światowej, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych RHAINGOLD i MANHEIM REISE, fundamenty hali montażowej służącej do konstrukcji rakiet przeciwlotniczych.
Najstarszy dom
W Łebie przy ulicy Kościuszki 86 znajduje się najstarszy dom w mieście.
Kupiec i konsul Johann G. Mampe zbudował ten dom przy Hauptstrasse 18 Na frontowej belce poprzecznej częściowo zachował się napis w języku łacińskim, który w całości brzmiał:
"Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz." Johann Mampe 18 lipca 1723 r
Ruiny kościoła św. Mikołaja
Św. Mikołaj to opiekun rybaków i żeglarzy z XIV wieku.
Kościół pod jego wezwaniem jest najstarszym zabytkiem miasta.
W pobliżu kościoła w XIV w. znajdowała się "stara Łeba" - pierwotna osada. Niestety katastrofalne sztormy zniszczyły budowlę pozostawiając jedynie jej fragment.
Cmentarz ewangelicki przy ul. Parkowej. Znajduje się tam obelisk upamiętniający cmentarz gminy ewangelickiej, żyjącej w Łebie do 1945 roku. Na kamieniu widnieje napis: "Pamięci gminy ewangelickiej" w czterech językach: kaszubskim, niemieckim, polskim i łacińskim.
Kościół p.w. WNMP
Zbudowany został w 1683 r,. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – granitowy głaz wysokości 2 m., szerokości 1 m., Upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby i okolicznych wsi. Na tablicy widnieje około 50 nazwisk. W kościele znajdują się m. in.:
Obraz Maxa Pechsteina
niemieckiego ekspresjonisty grupy "Die Brűcke", zamieszkałego w Łebie do 1945 r. obraz zatytułowany: "Matka Boska jako orędowniczka"; Wysoki na ponad 2 m, szeroki na 1m. Wykonany na zamówienie łebskiej parafii. Namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi. Przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej zanurzonej w morskich falach.
Figurka srebrnego dorsza
6 czerwca 1999 r. łebscy rybacy ofiarowali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II srebrnego dorsza jako symbol tego, co dla nich najważniejsze. 24 czerwca 2000 r. w kościele Wniebowzięcia NMP umieszczono i poświęcono pamiątkę tego daru.
figurka chrzcielnego anioła
Odrestaurowana figurka dwustuletniego chrzcielnego anioła wisiał w kościele już w roku 1824. "Podanie głosi, że ufundowała go tęskniąca za swym mężem – rybakiem, kochająca żona, jako wotum wdzięczności za to, że po długim czasie powrócił cały i zdrowy z morskich wypraw".
Na co dzień anioł trzyma na złotej tacy księgę Pisma Świętego, zachęcając do jego czytania. Z okazji chrztu zniża się i przynosi dziecku białą szatę na znak czystego serca duszy. W czasie ceremonii ślubnych przynosi nowożeńcom obrączki.
Jest to rzeźba z drewna sosnowego o wadze 80 kg.
Ławka Maxa Pechsteina – przed kościołem, na placu zachęca do wypoczynku i zamyślenia.