wczasy i noclegi w Łebie

Leba.net

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany został w 1683 r,. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – granitowy głaz wysokości 2 m., szerokości 1 m., Upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby i okolicznych wsi. Na tablicy widnieje około 50 nazwisk. W kościele znajdują się m. in.:

Obraz Maxa Pechsteina
niemieckiego ekspresjonisty grupy "Die Brűcke", zamieszkałego w Łebie do 1945 r. obraz zatytułowany: "Matka Boska jako orędowniczka"; Wysoki na ponad 2 m, szeroki na 1m. Wykonany na zamówienie łebskiej parafii. Namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi. Przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej zanurzonej w morskich falach.

Figurka srebrnego dorsza
6 czerwca 1999 r. łebscy rybacy ofiarowali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II srebrnego dorsza jako symbol tego, co dla nich najważniejsze. 24 czerwca 2000 r. w kościele Wniebowzięcia NMP umieszczono i poświęcono pamiątkę tego daru.

figurka chrzcielnego anioła
Odrestaurowana figurka dwustuletniego chrzcielnego anioła wisiał w kościele już w roku 1824. "Podanie głosi, że ufundowała go tęskniąca za swym mężem – rybakiem, kochająca żona, jako wotum wdzięczności za to, że po długim czasie powrócił cały i zdrowy z morskich wypraw".
Na co dzień anioł trzyma na złotej tacy księgę Pisma Świętego, zachęcając do jego czytania. Z okazji chrztu zniża się i przynosi dziecku białą szatę na znak czystego serca duszy. W czasie ceremonii ślubnych przynosi nowożeńcom obrączki.
Jest to rzeźba z drewna sosnowego o wadze 80 kg.


Ocena artykułu7,0/10 (na podstawie 2 ocen)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.leba.net - noclegi na morzem na wczasy w Łebie - wakacje w Łebie

wtorek, 25 czerwiec 2024r. 08:56:41, online: (0/2), 6.9 ms